Blizna, Blizny – co warto wiedzieć?

 

Blizny są wynikiem głębszego naruszenia tkanki skórnej w wyniku ran, oparzeń czy nacięć. Blizny Mogą powstać również po stanach chorobowych takich jak trądzik czy ospa. Uszkodzenie skóry wyzwala biologiczne procesy naprawcze. Ich celem jest naprawa uszkodzonych tkanek i pokrycie skórą miejsc, w których nastąpiło jej uszkodzenie.

Blizna zazwyczaj pojawiają się, gdy dochodzi do urazu większych obszarów lub głębszych warstw skóry.  Niektórzy z nas bardziej niż inni są narażeni na nieprawidłowe gojenie się skóry prowadzące do powstania widocznej blizny.  Przyczyną jest genetyka, na którą nie mamy wpływu.  Możemy natomiast leczyć blizny i zapobiegać ich powstaniu, starając się ograniczyć widoczność blizn.

Mechanizm tworzenia się blizny zazwyczaj charakteryzuje nieprawidłowa pigmentacja, zbyt wysoki poziom kolagenu, nieprawidłowe ułożenie włókien, wysuszenie skóry i nadmierny rozrost naczyń krwionośnych.

 

 

Zapobieganie powstawaniu blizn i terapia już istniejących polega na utrzymywaniu właściwego nawilżenia skóry, normalizacji poziomu kolagenu oraz stymulacji włókien do prawidłowego układania się w skórze.

Terapię najlepiej jest rozpocząć w momencie, gdy rana jest już zasklepiona. Leczenie blizn polega na codziennym, systematycznym stosowaniu odpowiedniego preparatu. Najlepiej wybrać innowacyjny wyrób medyczny, oparty na substancjach o potwierdzonej skuteczności, których efektywność zbadano w wieloośrodkowych, kontrolowanych, podwójnie zaślepionych badaniach klinicznych. Takimi składnikami są polisilany. BLIZAN składa się w 100% z polisilanów. Polisilany potwierdziły swoją skuteczność w kilkudziesięciu badaniach klinicznych, a wiodący specjaliści uznają silikony za najbardziej skuteczną i bezpieczną nieoperacyjną metodę zapobiegania i terapii blizn[1].  BLIZAN stosuje się dwa razy dziennie, najlepiej wykonując lekki masaż zmienionego miejsca.  Terapię BLIZANEM kontynuujemy aż do momentu wygładzenia się skóry, przywrócenia naturalnego kolorytu, minimalizacji albo całkowitego zaniku blizn. Pierwsze efekty terapii pojawiają się po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji, a cały proces trwa zazwyczaj 3-6 miesięcy.  W przypadku rozległych uszkodzeń skóry warto kontynuować terapię dłużej.

Podczas aplikacji żelu BLIZAN warto przez chwilę masować uszkodzoną skórę.  Aby ułatwić masaż, zalecamy stosowanie innowacyjnego żelu silikonowego BLIZAN w wersji ROLL ON, który jest pierwszym na polskim rynku 100% preparatem silikonowym posiadającym aplikator do masażu.  Metalowa kulka masująca zapewnia on nie tylko masaż, ale także lekkie, przyjemne chłodzenie zmienionego miejsca.

Ważne jest również, aby blizna była chroniona przed słońcem, wiatrem i otarciami. BLIZAN tworząc barierę na skórze chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Co ze starymi bliznami?  Im krótszy okres od uszkodzenia skóry do rozpoczęcia leczenia, tym większa szansa, by blizna nie była widoczna.  Jednakże nawet jeżeli mamy do czynienia ze starą blizną – możemy o nią zadbać. Skóra ulega nieustannej przebudowie, dlatego nawet stare blizny poddają się skutecznemu leczeniu silikonowymi formułami i stają się mniej widoczne, mniej wypukłe, bardziej zbliżone kolorem do reszty skóry.  BLIZAN stosujemy dwa

 

 

 

BLIZAN roll on 15g

BLIZAN 15g

BLIZAN 50g

Drobne blizny, ale trudniej gojące się blizny po:

 • urazach
 • oparzeniach
 • szczepieniach
 • trądziku
Drobne blizny:

 • urazach
 • oparzeniach
 • szczepieniach
 • trądziku
Rozleglejsze blizny np. po:

 • cesarskim cięciu
 • operacjach chirurgicznych
 • oparzeniach

[1] Updated Scar Management Practical Guidelines; Non-invasive and invasive measures, Monstrey S, Middelkoop E, Vranckx JJ, Bassetto F, Ziegler UE, Meaume S, Téot L, Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery (2014) 67 1017-1025
[2] Updated Scar Management Practical Guidelines; Non-invasive and invasive measures, Monstrey S, Middelkoop E, Vranckx JJ, Bassetto F, Ziegler UE, Meaume S, Téot L, Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery (2014) 67 1017-1025